Testosterooni tase meestel

Testosteroon (meessuguhormoon) on see, mis iseloomustab meest – olgu kõne all musklid, seksuaalsus, julgus. Testosteroon toetab meestele omaste joonte väljakujunemist nagu madalam hääletämber ja karvade kasv. Lisaks mõjutab see spermatosoidide arengut ja selle hulka, eesnäärme talitlust, libiidot, samuti lihasmassi ja -jõudu.

Kuidas olla kindel, et testosteroonitasemega on kõik korras?

Mehe testosteroonitase jõuab oma tippu umbes 20 – 25 aasta vanuses. Seejärel hakkab see vanusega vähenema. Alates 40 –50 eluaastast langeb meeste testosteroonitase umbes 2% aastas. Seega, mida vanem on mees, seda tõenäolisem on madalam testosteroonitase. Sellele võivad viidata väsimus, lihasmassi vähenemine ja rasvumine. Lisaks meeleolumuutused ja probleemid mäluga, aga ka madal sugutung ja probleem erektsiooniga. Seetõttu soovitatakse alates 35 eluaastast meestel kontrollida testosteroonitaset iga 4 – 5 aasta tagant. Alates 45 eluaastast paari aasta tagant.

Kuidas hoida testosterooni taset normis?

Kõige efektiivsem on tervislikud eluviisid. Tuleks teha regulaarselt trenni vähemalt kaks korda nädalas ning toituda mitmekülgselt. Ülesöömine (liigne kaloraaz) on üks põhjus miks tõuseb kehakaal, mis omakorda tõstab östrogeeni taset (naissuguhormoon). Nimelt kui tarbida liigselt süsivesikuid, mis on peamine rasvumise põhjus, siis tõuseb ka östrogeeni tase. Samuti tõstab östrogeeni taset alkoholi tarbimine.

Näiteks on kehaomase testosteroonitaseme tõus seotud ka päikesega. Lõunapoolsete riikide nagu näiteks Egiptus, Türgi, Itaalia, Armeenia jt. meesterahvaste seksuaal agresiivsus on palju suurem kui põhjamaade meestel. Lisaks on nad jutukamad ja julgemad.

Kulturistid võtavad lihaste kasvatamiseks steroididena juurde suurtes kogustes testosterooni, kuid millisel määral mõjutab keha loomulik testosteroonitase lihaskasvu?

Testosteroon suurendab organismis kahte protsessi – lihaste kasvu ja aeroobset võimekust. Esiteks on ta võimas hormoon, mis suurendab meeste lihasmassi ja tõstab ka üldist lihaste jõudu. Lisaks soodustab see punavereliblede arvu tõusu, mis võimaldab lihaste suuremat hapnikuga varustamist. Erinevused testosteroonitasemes füsioloogilistes piirides (kehaomane norm) ei mõjuta oluliselt lihaste kasvu. Seega, kui kaks meest treenivad ja toituvad võrdselt, aga ühel on loomulik testosteroonitase madalam, siis lihaste suurenemise kohapealt ei ole teisel mehel siiski olulisi eeliseid.

Teisiti on asi siis, kui testosterooni kasutatakse lisaainena ehk teisisõnu tarvitatakse dopingut. Selleks, et lihas oluliselt kasvama panna, peab testosteroonitaset tugevalt tõstma ja pikalt kõrgemal hoidma. Lisaks lihaste suurendamisele võivad testosteroon ja anaboolsed steroidid vähendada raske treeningu ajal tekkivaid lihaskahjustusi, aidates sportlastel sellest kiiremini taastuda ning võimaldades neil suurema koormusega ja sagedamini treenida.

Kas testosteroonil on mõju mehe võimekusele voodis?

Sageli seostatakse testosterooni just peenise jäigastumisvõimega. See aga ei pruugi täielikult tõsi olla ning on vaid üks osa mehe sugutungi suurendamiseks ja sugulise jõudluse saavutamiseks. Testosteroon mõjutab seksuaalkäitumist eelkõige meie aju kaudu, tekitades seal liibidotunde ehk seksuaalsoovi. Ajus tekkiv impulss kantakse edasi perifeeriasse, kus see realiseerub peenise jäigastumisega, mis on suguakti toimimise eelduseks. Testosteroon sekkub küll ka jäigastumisprotsessi, kuid seda kahe vastupidi toimiva mehhanismiga, mis teineteist neutraliseerivad. Niisiis võib peenise jäigastumine toimuda ka testosterooni osavõtuta ning testosterooni osaks on eelkõige erektsiooniprotsessi õigeaegne ajastamine seksuaalsooviga, mille realiseerumine lõpeb suguaktiga. Kuid enamjaolt on ikkagi madal testosterooni tase põhjus, miks langeb suguline tung ja selle protsessi ebaõnnestumine. Lisaks on palju muid faktoreid – liigne stress, ülekaalulisus, vähene füüsiline aktiivsus, suitsetamine, alkohol jne.

Kuidas mõjutab testosteroon mehe vaimset tervist?

Kuna testosterooni retseptoreid on erinevates aju õppimis- ja mälukeskustes, on sellel otsene mõju ka nendele funktsioonidele. Madalat testosteroonitase seostub paljude sümptomitega nagu meeleolumuutused, mälukaotus, ärrituvus, impulsiivsus, stress, ärevus ja depressioon. Samas võib nende üldiste vaevuste tekkeks olla ka palju teisi väliseid tegureid. Madal testosterooni tase võib suurendada ka vaimsete tervisehäirete riski.

Kas kõrge testosteroonitaseme ja kiilanemise vahel on seos?

Kõrge testosteroonitaseme korral toodab keha rohkelt teist hormooni nimega dihüdrotestosteroon (DHT). DHT omakorda vähendab juuksefolliikulite suurust, mis viib juuksekavade peenenemiseni, nende kaotuseni ning võib piirata ka uute folliikulite teket. Nii, et seosel kõrge testosteroonitaseme ja kiilanemise vahel on tõepõhi all. Samas on madalama testosteroonitasemega meestel täheldatud normaalsest kõrgemat DHT taset. Seega võib ka madalama testosterooniga meestel kiilanemist ette tulla. Palju on siiski tegemist ka pärilikusel.

Kuidas mõjutab mehe tervist liiga kõrge testosteroonitase?

Kõrge testosteroonitaseme tunnuseid on palju: akne, vererõhu muutused (nii üles- kui allapoole), seksuaalkäitumise häired, kehakarvade ülemäärane kasv ja kiilaspäisus. Samuti agresiivsus.

Ülemäärane testosterooni tase võib viia tõsiste tervisehäireteni, millede hulka kuuluvad healoomuline eesnäärme suurenemine, süvaveenide tromboos, jäsemete tursed ning ka insult ja südameinfarkt. Liigne testosteroonitase võib viia ka aromatiseerumiseni (liigne testosteroon muutub östrogeeniks), mille väline tunnus on näiteks naiste rindade välimus (günekomastia), rasvumine, samuti probleemid mehelikusega jne. Võimalikust kõrgest või madalast testosteroonitasemest tingitud probleemide tõttu on mõistlik oma hormoonitaset mõne aasta tagant kontrollida. Kindlasti tasub kontrollida koheselt kui eelpool nimetatud sümptomid esinevad.

Kinkekaart

Valmista rõõmu oma lähedastele ning kingi tähtpäevaks neile kõige kallim vara, milleks on – TERVIS

Kirjuta meile